/R E P E A T -- Media Advisory - Team Canada's Rio 2016 Athletes and Coaches in Ottawa and Gatineau for Celebration/

OTTAWA, Oct. 28, 2016 /CNW/ - On behalf of 36 million Canadians from coast to coast to coast, the Government of Canada will be hosting more than 250 Canadian athletes and coaches in Ottawa and Gatineau for a one-day celebration, commemorating their success at the Rio 2016 Olympic and Paralympic Games.

The celebration begins with morning community events with local students and will conclude with an official visit to Parliament Hill.

Media are invited for photo and interview opportunities. The lists of athletes and coaches attending are available below.

COMMUNITY ENGAGEMENT – 2 EVENTS

What:
Team Canada athletes will share their Olympic and Paralympic experience with local students and encourage them to be active through various sport demonstrations.

Ottawa:

Where:
University of Ottawa – Montpetit Hall
75 Laurier Ave. E
Ottawa, ON K1N 6N5

When:
Wednesday, November 2, 2016
9:00 a.m. ET9:30 a.m. ET – Opening Ceremony at University Square
9:30 a.m. ET11:00 a.m. ET – Sport activations at Montpetit Hall

Gatineau:

Where:
Centre sportif de Gatineau - Gymnasium
850 Boulevard de la Gappe
Gatineau, QC J8T 7T7

When:
Wednesday, November 2, 2016
9:00 a.m. ET9:30 a.m. ET – Opening Ceremony
9:30 a.m. ET11:00 a.m. ET – Sport activations

Note: Media interested in interviewing French speaking athletes are encouraged to attend the event in Gatineau.

HOUSE OF COMMONS RECOGNITION

What:
Athletes and coaches will be recognized for their accomplishments at the Rio 2016 Games by all Members of Parliament in the House of Commons. A reception to follow in the Reading Room (237-C).

Select athletes and coaches will be available for scrums following the tribute.

When:
Wednesday, November 2, 2016
Approximately 3:00 p.m. ET4:30 p.m. ET

Where:
House of Commons
Parliament of Canada
Ottawa, ON K1A 0A6

Note: Journalists who are not members of the National Press Gallery will require accreditation from the gallery in advance. For more information, contact marc.fortier@parl.gc.ca.

---

Rio 2016 Athletes and Coaches in Attendance

Olympians
*denotes Rio 2016 medallist

 

SPORT

FIRST NAME

LAST NAME

Archery

Crispin

Duenas

Archery

Georcy-Stéphanie

Thiffeault Picard

Athletics

Mathieu

Bilodeau

Athletics

Aaron

*Brown

Athletics

Alicia

Brown

Athletics

Lucas

Bruchet

Athletics

Brittany

Crew

Athletics

Derek

*Drouin

Athletics

Evan

Dunfee

Athletics

Crystal

Emmanuel

Athletics

Liz

Gleadle

Athletics

Inaki

Gomez

Athletics

Nikkita

Holder

Athletics

Farah

Jacques

Athletics

Sekou

Kaba

Athletics

Segun

Makinde

Athletics

Noelle

Montcalm

Athletics

Carline

Muir

Athletics

Tim

Nedow

Athletics

Jessica

O'Connell

Athletics

Charles

Philibert-Thiboutot

Athletics

Anthony

Romaniw

Athletics

Andrea

Seccafien

Athletics

Gabriela

Stafford

Athletics

Taryn

Suttie

Athletics

Damian

*Warner

Athletics

Sage

Watson

Athletics

Chris

Winter

Athletics

Natasha

Wodak

Beach Volleyball

Heather

Bansley

Beach Volleyball

Josh

Binstock

Beach Volleyball

Jamie

Broder

Beach Volleyball

Benjamin

Saxton

Beach Volleyball

Chaim

Schalk

Beach Volleyball

Kristina

Valjas

Boxing

Arthur

Biyarslanov

Boxing

Mandy

Bujold

Boxing

Ariane

Fortin

CanoeKayak Slalom

Cameron

Smedley

CanoeKayak Slalom

Michael

Tayler

CanoeKayak Sprint

Ryan

Cochrane

CanoeKayak Sprint

Mark

de Jonge

CanoeKayak Sprint

Hugues

Fournel

CanoeKayak Sprint

Émilie

Fournel

CanoeKayak Sprint

Kathleen

Fraser

CanoeKayak Sprint

Mark

Oldershaw

CanoeKayak Sprint

Genevieve

Orton

CanoeKayak Sprint

Adam

van Koeverden

Cycling

Hugo

Barrette

Cycling

Allison

*Beveridge

Cycling

Leandre

Bouchard

Cycling

Laura

*Brown

Cycling

Raphaël

Gagné

Cycling

Jasmin

*Glaesser

Cycling

Leah

Kirchmann

Cycling

Kirsti

*Lay

Cycling

Kate

O'Brien

Cycling

Georgia

*Simmerling

Cycling

Michael

Woods

Diving

Jennifer

Abel

Diving

Maxim

Bouchard

Diving

Roseline

*Filion

Diving

Philippe

Gagné

Diving

Pamela

Ware

Fencing

Joseph

Polossifakis

Field Hockey

Brenden

Bissett

Field Hockey

David

Carter

Field Hockey

Taylor

Curran

Field Hockey

Adam

Froese

Field Hockey

Jagdish

Gill

Field Hockey

Gordon

Johnston

Field Hockey

Antoni

Kindler

Field Hockey

Benjamin

Martin

Field Hockey

Sukhi

Panesar

Field Hockey

Mark

Pearson

Field Hockey

Matthew

Sarmento

Field Hockey

Iain

Smythe

Football (Soccer)

Stephanie

*Labbe

Football (Soccer)

Shelina

*Zadorsky

Gymnastics (Artistic)

Ellie

Black

Gymnastics (Trampoline)

Rosie

*MacLennan

Gymnastics (Artistic)

Scott

Morgan

Gymnastics (Artistic)

Shallon

Olsen

Modern Pentathlon

Melanie

McCann

Rowing

Julien

Bahain

Rowing

Will

Crothers

Rowing

Will

Dean

Rowing

Robert

Gibson

Rowing

Susanne

Grainger

Rowing

Brendan

Hodge

Rowing

Lindsay

*Jennerich

Rowing

Maxwell

Lattimer

Rowing

Jennifer

Martins

Rowing

Natalie

Mastracci

Rowing

Conlin

McCabe

Rowing

Cristy

Nurse

Rowing

Patricia

*Obee

Rowing

Nicolas

Pratt

Rowing

Lisa

Roman

Rowing

Christine

Roper

Rowing

Tim

Schrijver

Rowing

Antje

von Seydlitz

Rowing

Lauren

Wilkinson

Rowing

Eric

Woelfl

Rowing

Carling

Zeeman

Rugby Sevens

Ghislaine

*Landry

Rugby Sevens

Karen

*Paquin

Sailing

Jacob

Saunders

Sailing

Graeme

Saunders

Sailing

Nikola

Girke

Sailing

Lee

Parkhill

Sailing

Erin

Rafuse

Sailing

Luke

Ramsay

Sailing

Tom

Ramshaw

Swimming

Ryan

Cochrane

Swimming

Stephanie

Horner

Swimming

Yuri

Kisil

Swimming

Audrey

Lacroix

Swimming

Brittany

*MacLean

Swimming

Sandrine

*Mainville

Swimming

Kylie

*Masse

Swimming

Martha

McCabe

Swimming

Penny

*Oleksiak

Swimming

Erika

Seltenreich-Hodgson

Swimming

Kierra

Smith

Swimming

Markus

Thormeyer

Swimming

Michelle

*Williams

Synchronized Swimming

Jacqueline

Simoneau

Synchronized Swimming

Karine

Thomas

Triathlon

Sarah-Anne

Brault

Triathlon

Amelie

Kretz

Triathlon

Tyler

Mislawchuk

Triathlon

Andrew

Yorke

Weightlifting

Marie-Ève

Beauchemin-Nadeau

Weightlifting

Pascal

Plamondon

Wrestling

Korey

Jarvis

Wrestling

Jasmine

Mian

Wrestling

Erica

*Wiebe

Wrestling

Dorothy

Yeats

 

Olympic Coaches

 

SPORT

FIRST NAME

LAST NAME

Archery

Joan

McDonald

Athletics

Charles

Allen

Athletics

Gerald

Dragomir

Athletics

Peter

Eriksson

Athletics

Richard

Parkinson

Badminton

Ram

Nayyar

Beach Volleyball

Steven

Anderson

Beach Volleyball

John

May

Boxing

Danielle

Bouchard

CanoeKayak Slalom

Michal

Staniszewski

CanoeKayak Sprint

Peter

Martinek

Diving

Aaron

Dziver

Diving

Yihua

Li

Diving

Arturo

Miranda

Fencing

Paul

ApSimon

Fencing

David

Howes

Fencing

Henri

Sassine

Modern Pentathlon

John

Hawes

Modern Pentathlon

Richard

Maynard

Rowing

Tom

Morris

Sailing

Kenneth

Dool

Shooting

Florin

Marinache

Swimming

Tom

Johnson

Swimming

Linda

Kiefer

Swimming

Ben

Titley

Synchronized Swimming

Meng

Chen

Synchronized Swimming

Lyne

Piché

Taekwondo

ShinWook

Lim

Volleyball

Vincent

Pichette

Weightlifting

Guy

Marineau

Weightlifting

Gilles

Poirier

 

Paralympians
*denotes Rio 2016 medallist

 

SPORT

FIRST NAME

LAST NAME

Athletics

Jennifer

Brown

Athletics

Jason

Dunkerley

Athletics

Renee

Foessel

Athletics (guide)

Joshua

Karanja

Athletics

Pamela

LeJean

Athletics

Jean-Philippe

Maranda

Athletics

Alister

*McQueen

Athletics

Ness

Murby

Athletics

Guillaume

Ouellet

Athletics

Marissa

Papaconstantinou

Athletics

Austin

Smeenk

Athletics

Tristan

Smyth

Athletics

Michelle

*Stilwell

Athletics

Kevin

Strybosch

Athletics

Curtis

*Thom

Boccia

Eric

Bussière

Boccia

Marco

Dispaltro

Boccia (competition partner)

Francine

Hébert

Boccia

Alison

Levine

Canoe

Christine

Gauthier

Canoe

Erica

Scarff

Cycling

Tristen

*Chernove

Cycling

Nicole

Clermont

Cycling

Shelley

*Gautier

Cycling (pilot)

Jean-Michel

Lachance

Cycling

Charles

*Moreau

Cycling

Michael

*Sametz

Cycling

Robbi

Weldon

Cycling

Ross

*Wilson

Goalball

Whitney

Bogart

Goalball

Amy

Burk

Goalball

Bruno

Haché

Goalball

Meghan

Mahon

Goalball

Blair

Nesbitt

Goalball

Douglas

Ripley

Goalball

Ahmad

Zeividavi

Judo

Priscilla

Gagné

Judo

Tony

Walby

Rowing

Curtis

*Halladay

Rowing (coxswain)

Kristen

*Kit

Rowing

Meghan

*Montgomery

Rowing

Victoria

*Nolan

Sitting volleyball

Chantal

Beauchesne

Sitting volleyball

Angelena

Dolezar

Sitting volleyball

Leanne

Muldrew

Sitting volleyball

Shacarra

Orr

Sitting volleyball

Tessa

Popoff

Sitting volleyball

Amber

Skyrpan

Sitting volleyball

Jolan

Wong

Sitting volleyball

Katelyn

Wright

Swimming

Camille

Bérubé

Swimming

Morgan

Bird

Swimming

Isaac

Bouckley

Swimming

Tammy

Cunnington

Swimming

Sabrina

Duchesne

Swimming

Alexander

Elliot

Swimming

Devin

Gotell

Swimming

Benoît

*Huot

Swimming

Nydia

Langill

Swimming

Jean-Michel

Lavallière

Swimming

James

Leroux

Swimming

Danial

Murphy

Swimming

Tess

*Routliffe

Swimming

Katarina

*Roxon

Swimming

Samantha

Ryan

Swimming

Abi

Tripp

Swimming

Nicolas-Guy

*Turbide

Triathlon

Stefan

*Daniel

Triathlon

Chantal

Givens

Triathlon

Christine

Robbins

Wheelchair basketball

David

Eng

Wheelchair basketball

Tracey

Ferguson

Wheelchair basketball

Erica

Gavel

Wheelchair basketball

Cindy

Ouellet

Wheelchair basketball

Amanda

Yan

Wheelchair rugby

Cody

Caldwell

Wheelchair rugby

Ian

Chan

Wheelchair rugby

Patrice

Dagenais

Wheelchair rugby

Travis

Murao

 

Paralympic Coaches

 

SPORT

FIRST NAME

LAST NAME

Athletics

John

Allan

Athletics

Kim

Cousins

Athletics

Peter

Eriksson

Boccia

Mario

Delisle

Boccia

César

Nicolai

Canoe

Marc

Creamer

Sailing

Ken

Dool

Shooting

Rick

Ward

Sitting volleyball

Nicole

Ban

Sitting volleyball

Christine

Smyth

Swimming

France

Latendresse

Swimming

Craig

McCord

 

SOURCE Canadian Paralympic Committee (CPC)

For further information: Government of Canada: Ashley Michnowski, Press Secretary, Office of the Honourable Carla Qualtrough, Minister of Sport and Persons with Disabilities, Cell: 613-697-8016, Email: Ashley.michnowski@canada.ca; Canadian Olympic Committee: Cherry Ye, Program Manager, Media Relations, Tel: 416-324-4123 / Cell: 416-427-4341, Email: cye@olympic.ca, Josh Su, Coordinator, Communications, Tel: 416-324-4303 / Cell: 647-464-4060, Email: jsu@olympic.ca; Canadian Paralympic Committee: Alison Korn, Senior Manager, Communications, Tel: 613-569-4333 ext. 243 / Cell: 613-298-4927, Email: akorn@paralympic.ca; Martin Richard, Executive Director, Communications & Marketing, Tel: 613-569-4333 ext. 224 / Cell: 613-725-4339, Email: mrichard@paralympic.ca

RELATED LINKS
http://www.paralympic.ca

Custom Packages

Browse our custom packages or build your own to meet your unique communications needs.

Start today.

CNW Membership

Fill out a CNW membership form or contact us at 1 (877) 269-7890

Learn about CNW services

Request more information about CNW products and services or call us at 1 (877) 269-7890