AJAs Announces 2015 Finalists

HALIFAX, May 7, 2016 /CNW/ - A celebration of excellence in Atlantic Canadian journalism was held tonight during the 35th Atlantic Journalism Awards, at the Halifax Marriott Harbourfront Hotel. The gold and silver awards were as follows:

Best Community Newspaper News Story
The gold winner was: Tammy Scott-Wallace - Kings County Record - Sussex, NB - Doors Close on People's Court.

The silver finalists in this category were:
Tim Jacques - The Tribune - Campbellton, NB - Kerboom! It's Still There!

Tammy Scott-Wallace - Kings County Record - Sussex, NB - A Mother's Plea for Answers.

Best Page Presentation: Newspaper
The gold winner was: Stephanie McHugh - Telelgraph-Journal - Saint John, NB -  Fashion in Action.

The silver finalists in this category were:
Stephanie McHugh - Telegraph-Journal - Saint John, NB - On the World's Wine Stage.

Todd Manning - The Compass - Carbonear, NL - Hula Strumming.

Photojournalism Spot News: Newspaper
The gold winner was: Jim Dumville - The Daily Gleaner - Fredericton, NB - Comfort and Loss.

The silver finalists in this category were:
Keith Gosse - The Telegram  - St. John's, NL - Fiery Crash.

Keith Gosse - The Telegram - St. John's, NL - Overturned.

Photojournalism Feature: Newspaper
The gold winner was: Greg Agnew - Telegraph-Journal - Saint John, NB - Hand Eye Coordination.

The silver finalists in this category were:
Andrew Vaughan - The Canadian Press - Halifax, NS - Remembering a Fallen Father.

Andrew Vaughan - The Canadian Press - Halifax, NS - Summertime in the City of Lakes

Atlantic Magazine Article
The gold winner was: Stephanie Porter - Atlantic Business Magazine - St. John's, NL - Ancient Land, Modern Life.

The silver finalists in this category were:
Mary-Frances Lynch - Saltscapes Magazine - Halifax, NS - Healing Roots.

Mike Allen - Atlantic Salmon Journal - Chamcook, NB - River One.

Atlantic Magazine: Best Cover
The gold winner was: East Coast Living - Halifax, NS - Winter 2015: Bright New View.

The silver finalists in this category were:
Atlantic Salmon Journal - Chamcook, NB - Art of Conservation.

Halifax Magazine - Halifax, NS - Pet Projects.

East Coast Living - Halifax, NS - Fall 2015: Old Town, New House.

Atlantic Magazine: Best Profile Article
The gold winner was: Stephen Kimber - Atlantic Business Magazine - St. John's, NL - Innovator of the Year.

The silver finalists in this category were:
Sarah Sawler - Halifax Magazine - Halifax, NS - Level Up.

Stephen Kimber - Atlantic Business Magazine - St. John's, NL - The Trials and Tribulations of Vrege Armoyan.

Breaking/Spot News Reporting: Print and Online
The gold winner was: Andrew Vaughan/Michael MacDonald/Michael Tutton - The Canadian Press - Halifax, NS - Air Canada's 'Hard Landing' in Halifax.

The silver finalists in this category were:
Kevin Bissett - The Canadian Press - Halifax, NS - Dennis Oland's Trial Verdict.

Laverne Stewart - The Daily Gleaner - Fredericton, NB - ABCs of Fear.

Breaking News Radio
The gold winner was: Robert Jones - CBC NB - Fredericton, NB - Oland Verdict.

The silver finalists in this category were:
Jessica Doria-Brown - CBC PEI - Charlottetown, PEI - Barber Shop Fire.

Paul Raynes - VOCM - St. John's, NL - Fatal crash - A Lonely Search.

Breaking News/Spot News: Television
The gold winner was: Global Halifax News Team - Global Halifax - Halifax, NS - Air Canada Flight 624 Crash Landing.

The silver finalists in this category were:
Brett Ruskin - Global Halifax - Halifax, NS - Reporter Helps Expectant Mother in Snowstorm.

Heather Gillis - NTV News - St. John's, NL - Fishing Tragedy.

Enterprise Reporting: Print
The gold winner was: Adam Huras/Karissa Donkin - Telegraph-Journal - Saint John, NB - Daycare inspections.

The silver finalists in this category were:
Ashley Fitzpatrick - The Telegram - St. John's, NL - Poison in the Water.

David Boehm - Rural Delivery - Liverpool, NS - Lobster on a Roll.

Enterprise Reporting: Radio
The gold winner was: Angela MacIvor - CBC NS - Halifax, NS - A Crisis in Rape Funding.

The silver finalists in this category were:
Erin Moore - CBC NS - Halifax, NS - Debra Spencer Deportation.

Robert Jones - CBC NB - Fredericton, NB - Overbilled.

Enterprise Reporting: Television
The gold winner was: Ariana Kelland - CBC NL - St. John's, NL - Trouble Behind Bars.

The silver finalists in this category were:
Rob Antle - CBC NL - St. John's, NL - Blind Trust.

Shane Rockland Fowler - CBC NB - Fredericton, NB - Glyphosate Sprayings.

Feature Writing: Print
The gold winner was: Barb Sweet - The Telegram - St. John's, NL - Down the Maggot Hole.

The silver finalists in this category were:
James Foster - Times&Transcript - Moncton, NB - The Descendants of Daniel.

Victoria Dekker - Telegraph-Journal - Saint John, NB - The High-Flying Hunt.

Feature Writing: Radio
The gold winner was: Gavin Simms - CBC NL - St. John's, NL - Shadows of My Mind.

The silver finalists in this category were:
Pauline Dakin - CBC NS - Halifax, NS - Rural Reckoning: The Come-From-Away Investor.

Vanessa Blanch - CBC NB - Moncton, NB - Answer Back, Brother.

Feature Writing: Television
The gold winner was: Shelley Steeves/Steve Fiander - Global NB - Bud the Guardian Angel Dog.

The silver finalists in this category were:
Serge Bouchard - Radio-Canada Acadie - Moncton, NB - Le Bonheur Retrouvé de Gino Sélesse.

Shelley Steeves/Steve Fiander - Global NB - Harmonica helps dementia patient.

Business Reporting: Any Medium
The gold winner was: Rebecca Martel - Radio-Canada Acadie- Moncton, NB - L'énergie marémotrice en Nouvelle-Écosse.

The silver finalists in this category were:
Adam Walsh/Paul Pickett/Philippe Grenier - CBC NL - St. John's, NL - China: the seal hunt's last hope?

Stephen Kimber - Atlantic Business Magazine - St. John's, NL - Boiling Point.

Sports Reporting: Any Medium
The gold winner was: Bruce Hallihan - The Daily Gleaner - Fredericton, NB - The Struggle Within.

The silver finalists in this category were:
Monty Mosher - The Chronicle Herald - Halifax, NS - No Regrets.

Randy O'Donnell - Telegraph-Journal - Saint John, NB - Bouncing Back.

Arts & Entertainment Reporting: Any Medium
The gold winner was: Philip Lee - Saltscapes Magazine - Bedford, NS - Lennie's Dream.

The silver finalists in this category were:
Cara Smith - Telegraph-Journal - Saint John, NB - The Power of a Portrait.

Victoria Dekker - Telegraph-Journal - Saint John, NB - Paying Tribute to a Historic Program.

Commentary: Any Medium
The gold winner was: Pascal Raiche-Nogue - Acadie Nouvelle - Caraquet, NB - Un Doigt d'Honneur.

The silver finalists in this category were:
Brent Mazerolle - Times&Transcript - Moncton, NB - Who was the Real Victim of June 4?

Trevor Adams - Halifax Magazine - Halifax, NS - How We Remember.

Video Journalist: Television
The gold winner was: Philippe Grenier - Radio-Canada Acadie - St. John's, NL - Show of work.

The silver finalists in this category were:
Brett Ruskin - CBC NS - Halifax, NS - Show of work.

Laura Meader - CBC PEI - Charlottetown, PEI - Show of work.

Editorial Cartooning
The gold winner was: Michael de Adder - Brunswick News & The Chronicle Herald - Halifax, NS - Show of work.

The silver finalists in this category were:
Bruce MacKinnon - The Chronicle Herald - Halifax, NS - Show of work.

Greg Perry - Telegraph-Journal - Saint John, NB - Show of work.

Best Multimedia Feature
The gold winner was: Nicolas Steinbach/Philippe Duclos - Radio-Canada Acadie - Moncton, NB - Pour Toujours Haiti.

The silver finalists in this category were:
Alison Auld/Michael Tutton - The Canadian Press - Halifax, NS - Moncton Shootings, One Year Later.

Michael Tutton - The Canadian Press - Halifax, NS - Treading Water: State of Nova Scotia Bridges.

Best Information News Radio Program (Selected Program)
The gold winner was: Information Morning - CBC NB - Fredericton, NB.

The silver finalists in this category were:
St. John's Morning Show - CBC NL - St. John's, NL.

Island Morning - CBC PEI - Charlottetown, PEI.

Best Radio Newscast (Selected Newscast)
The gold winner was: CBC 6:30 AM News - CBC NS - Halifax, NS.

The silver finalists in this category were:
The Morning News - News95.7 - Halifax, NS.

VOCM 6:30 AM News News - VOCM - St. John's, NL.

Best Television News Broadcast (Same Date Newscast)
The gold winner was: Compass - CBC PEI - Charlottetown, PEI.

The silver finalists in this category were:
Halifax Evening News - Global Halifax - Halifax, NS.

New Brunswick at 6 - CBC NB - Fredericton, NB.

The Jim MacNeill New Journalist Award
The gold winner was: Elizabeth Fraser - The Daily Gleaner - Fredericton, NB - Show of work.

The silver finalists in this category were:
Laura Howells - CBC NL - St. John's, NL - Show of work.

Steve Silva - Global Halifax - Halifax, NS - Show of work.

 

SOURCE Atlantic Journalism Awards

For further information: Natalie D. Clifford, Associate Director, Atlantic Journalism Awards - 902.240.4080 - ajas.natalie@gmail.com

RELATED LINKS
http://www.ajas.ca

Organization Profile

Atlantic Journalism Awards

More on this organization


Custom Packages

Browse our custom packages or build your own to meet your unique communications needs.

Start today.

CNW Membership

Fill out a CNW membership form or contact us at 1 (877) 269-7890

Learn about CNW services

Request more information about CNW products and services or call us at 1 (877) 269-7890