CPC announces Canadian team for the 2008 Beijing Paralympic Games in China



    OTTAWA, July 8 /CNW Telbec/ - One hundred and forty-three athletes
competing in 17 Paralympic sports make up the Canadian team attending the
Beijing Paralympic Summer Games in China, from September 6 to 17, the Canadian
Paralympic Committee announced today.
    The athletes will be accompanied by about 120 coaches, medical staff and
other support team members.
    "We are all looking forward to the excitement of the thirteenth
Paralympic Summer Games," said the Canadian Paralympic Committee's Chef de
Mission for the Canadian team Debbie Low. "This will be an opportunity for
Canada to shine on the international stage."
    The Beijing Paralympic team is the same size as the 2004 Athens
Paralympic Games Team. Canada is targeting a top five placing. It finished
third overall at the Paralympic Summer Games in Sydney in 2000 and again in
Athens in 2004.
    "I am forecasting a stellar performance by Canada's Paralympic athletes
at the Beijing 2008 Paralympic Summer Games in China," said the Canadian
Paralympic Committee's Assistant Chef de Mission for the Canadian team
Gaetan Tardif. "Paralympic athletes are truly phenomenal. They are amazing and
inspiring, and I can't wait to see them perform in China."
    Canada is participating in archery, athletics, wheelchair basketball
(men's and women's), boccia, cycling, equestrian, fencing, goalball (men's and
women's), judo, powerlifting, rowing, wheelchair rugby, sailing, shooting,
swimming, table tennis and wheelchair tennis. Canada does not have a
five-a-side football team, and did not qualify for the Paralympic Summer Games
in sitting volleyball and seven-a-side football.
    "Canada has always been a leader in the Paralympic Movement - both on and
off the field," said CPC President Carla Qualtrough. "But the competition is
getting deeper as more countries participate in the Paralympic Games and
fiercer as many countries have started investing more in their athletes and
Paralympic sports."
    The number of countries fielding delegations to the Paralympic Games has
increased rapidly, growing from 125 countries in Sydney to 136 in Athens to
145 countries expected in Beijing.
    About 4,000 athletes from around the world are expected to participate in
the Beijing Paralympic Games, the premiere sporting event for athletes with a
physical disability.
    Qualtrough added, "To maintain our current top-five status in the face of
intensifying international competition, Canada must develop an athlete
development system, through which people can progress from the recreational
level all away up to the Paralympic level.
    This will involve continued coordination and collaboration among national
and provincial sports organizations, creating more sporting opportunities for
Canadians with a physical disability and promoting greater awareness of
Paralympic sport.
    CPC Past President Henry Wohler noted, "The upcoming Beijing Summer Games
will do much to promote the excitement of Paralympic sport."
    A team handbook, with sport descriptions and biographies of all Canadian
athletes will be available soon. If you would like a copy, email
marybeth@paralympic.ca.

    
                           SOME NOTABLE FACTS ABOUT
                    CANADA'S BEIJING 2008 PARALYMPIC TEAM

    - Both Canada's men's wheelchair basketball team and its women's goalball
      team are vying for their third-straight Paralympic gold medal in
      Beijing.
    - It's a family affair; many Paralympic athletes are competing alongside
      siblings or spouses (runners Jason and Jonathan Dunkerley who are
      brothers, brother and sister swimmers Chelsey and Devin Gotell, swimmer
      Donovan Tildesley and his coach/father Hugh Tildesley, and wheelchair
      basketball player Sabrina Pettinicchi and her husband David Durepos, a
      wheelchair basketball player on the men's team).
    - Injured soldier Steve Daniel is the first modern-day soldier to make
      Canada's Paralympic team. He will be participating in adaptive rowing,
      a sport that makes its debut at the Summer Paralympic Games in Beijing.
    - Several of Canada's top Paralympic swimmers who recently broke a number
      of world records, will be looking for even faster times, including
      Benoit Huot. He broke his own seven-year-old record in the 200m
      backstroke this May by 21 seconds. At the 2008 German Open swimming
      competition in Berlin, he completed the race in just
      2 minutes 17.27 seconds.
    - Wheelchair basketball player Misty Thomas has competed for Canada at
      both the Olympic and Paralympic Games.
    - Several long-time members of Canada's women's wheelchair basketball
      team will likely retire after Beijing: Jennifer Krempien,
      Chantal Benoit, Lori Radke, Kendra Ohama, Sabrina Pettinicchi.
    - Rower Tony Theriault, from Nanaimo, BC, competed in three ironmen
      triathlons before his injury and did the Escape from Alcatraz Triathlon
      after being injured.
    - Visually impaired judo combatant William Morgan, who finished fifth at
      the Athens 2004 Paralympic Games, is trying for that elusive Paralympic
      medal in Beijing.
    - Paralympic skier Shauna Maria Whyte will be competing in hand-cycling,
      which makes it debut in Beijing.
    - Jason Dunkerley and his running guide Greg Daily have been training and
      competing together for 10 years, and they hope to cap the Beijing Games
      off with a world record.
    - Wheelchair racer Chantal Petitclerc will be back looking to her already
      extensive gold medal haul.
    - There are 63 female and 80 male athletes representing Canada at the
      Beijing 2008 Paralympic Summer Games.

         An overview of the Canadian athletes participating in China

                                 Men          Women          Total

    Archery                       2             1              3
    Athletics                    17             9             26
    Basketball - wheelchair      12            12             24
    Boccia                        4             3              7
    Cycling                       8             2             10
    Equestrian                    0             5              5
    Fencing                       1             0              1
    Goalball                      6             6             12
    Judo                          1             0              1
    Powerlifting                  0             1              1
    Rowing                        4             3              7
    Rugby - wheelchair           11             1             12
    Sailing                       5             1              6
    Shooting                      1             1              2
    Swimming                      6            15             21
    Table tennis                  1             0              1
    Tennis - wheelchair           2             2              4

    Total                                                    143 (+ 8 guides)

                             COMPLETE TEAM LIST
                 CANADIAN TEAM 2008 BEIJING PARALYMPIC GAMES

    (First city in brackets is place of birth of athlete, second city is the
    current place of residence of the athlete)

    Archery

    Kevin EVANS (, Alberta / Jaffray, British Columbia)
    Lyne TREMBLAY (Jonquière, Quebec / Magog, Quebec)
    Norbert MURPHY (Montreal, Quebec / Vaudreuil-Dorion, Quebec)

    Athletics

    Andre BEAUDOIN (Cowansville, Quebec / Montréal, Quebec)
    Brent LAKATOS (Inuvik, Northwest Territories / Dallas, Texas, USA)
    Chantal PETITCLERC (Quebec, Quebec / Montreal, Quebec)
    Clayton GEREIN (North Battleford, Saskatchewan / Pilot Butte,
    Saskatchewan)
    Colin MATHIESON (Winnipeg, Manitoba / Sherbrooke, Quebec)
    Dean BERGERON (La Baie, Quebec / St-Augustin-de-Desmaures, Quebec)
    Diane ROY (Notre Dame Du Lac, Quebec / Hatley, Quebec)
    Dustin WALSH (New Westminster, British Columbia / Coquitlam, British
    Columbia)
    Earle CONNOR (Castlegar, British Columbia / Calgary, Alberta)
    Eric GAUTHIER (St. Jerome, Quebec / St-Faustin Lac-Carré, Quebec)
    Greg DAILEY - Guide for Jason Dunkerley (Hamilton, Ontario / Toronto,
    Ontario)
    Ilana DUFF (Saskatoon, Saskatchewan / Bradwell, Saskatchewan)
    Jason DUNKERLEY (Newtownards, UK / Ottawa, Ontario)
    Jean-Paul COMPAORE ( /Sherbrooke, Quebec)
    Jeffrey ADAMS (Mississauga, Ontario / Toronto, Ontario)
    Jessica MATASSA (Windsor, Ontario / Oldcastle, Ontario)
    Jonathan DUNKERLEY (Northern Ireland / Ottawa, Ontario)
    Josh CASSIDY ( /Port Elgin, Ontario)
    Kris VRIEND (Edmonton, Alberta / Edmonton, Alberta)
    Kyle PETTEY (Kingston, Ontario / Brampton, Ontario)
    Leah ROBINSON (Kitchener, Ontario / Petersburg, Ontario)
    Mark LEDO (Toronto, Ontario / Maple, Ontario)
    Megan MUSCAT (St. Thomas, Ontario / St. Thomas, Ontario)
    Michel FILTEAU (Arthabaska, Quebec / St-Jean Baptiste, Quebec)
    Michelle STILWELL (Winnipeg, Manitoba / Nanoose Bay, British Columbia)
    Sean YOUNG - Guide for Jonathan Dunkerley (Ennismore, Ontario /
    Ennismore, Ontario)
    Stefanie REID (Auckland, New Zealand / Windsor, Ontario)
    Steve WALTERS - Guide for Dustin Walsh (Prince George, British Columbia /
    Surrey, British Columbia)
    Tracey FERGUSON (Richmond Hill, Ontario / Holland Landing, Ontario)

    Basketball - wheelchair (men's)

    Abdi Fatah DINI (Somalia / Scarbrough, Ontario)
    Adam LANCIA (Scarborough, Ontario / Scarborough, Ontario)
    Christopher STOUTENBURG (Collingwood, Ontario / Collingwood, Ontario)
    David DUREPOS (Fredericton, New Brunswick / Charters Settlement, New
    Brunswick)
    David ENG (Montreal, Quebec / Montreal, Quebec)
    James BORISOFF (Surrey, British Columbia / Vancouver, British Columbia)
    Joey JOHNSON (Winnipeg, Manitoba / Wetzlar-Garbenheim, Allemagne)
    Patrick ANDERSON (Edmonton, Alberta / Vancouver, British Columbia)
    Richard A. PETER (Duncan, British Columbia / Vancouver, British Columbia)
    Robert HEDGES (Fort St. John, British Columbia / Burnaby, British
    Columbia)
    Ross NORTON (Calgary, Alberta / Edmonton, Alberta)
    Yvon ROUILLARD (Montreal, Quebec / Montreal, Quebec)

    Basketball - wheelchair (women's)

    Chantal BENOIT (Beloeil, Quebec / Mont-Saint-Hilaire, Quebec)
    Cindy OUELLET (Rivière-Du-Loup, Quebec / Quebec, Quebec)
    Janet MCLACHLAN (North Vancouver, British Columbia / West Vancouver,
    British Columbia)
    Jennifer KREMPIEN (St. Albert, Alberta / Richmond, British Columbia)
    Katie HARNOCK (Kitchener, Ontario / Elmira, Ontario)
    Kendra OHAMA (Brooks, Alberta / Calgary, Alberta)
    Lisa FRANKS (Moose Jaw, Saskatchewan / Saskatoon, Saskatchewan)
    Lori RADKE (Wetaskiwin, Alberta / Calgary, Alberta)
    Misty THOMAS (Santa Monica, California / Vancouver, British Columbia)
    Sabrina PETTINICCHI (Montreal, Quebec / Charters Settlement,
    New Brunswick)
    Tara FESER (Edmonton, Alberta / St. Albert, Alberta)
    Tracey FERGUSON (Richmond Hill, Ontario / Holland Landing, Ontario)

    Boccia

    Adam DUKOVICH (Oakville, Ontario / London, Ontario)
    Alison KABUSH (Vancouver, British Columbia / Surrey, British Columbia)
    Brock RICHARDSON (Toronto, Ontario / Brampton, Ontario)
    Hanif MAWJI (Dar es salaam / Burnaby, British Columbia)
    Monica MARTINO (Edmonton, Alberta / Vancouver, British Columbia)
    Paul GAUTHIER (Vancouver, British Columbia / Vancouver, British Columbia)
    Tammy MCLEOD (London, Ontario / London, Ontario)

    Cycling

    Alexandre CLOUTIER - Guide for Daniel Chalifour (Quebec, Quebec /
    Saint-Antoine-De-Tilly, Quebec)
    Brian COWIE (Vancouver, British Columbia / Burnaby, British Columbia)
    Daniel CHALIFOUR (St-Jérôme, Quebec / Lac-des-Ecorces, Quebec)
    Devon SMIBERT - Guide for Brian Cowie (Calgary, Alberta / Calgary,
    Alberta)
    Eric BOURGAULT ( , Quebec / Orford, Quebec)
    Geneviève OUELLET ( / Amos, Quebec)
    Jean QUEVILLON (Ste-Adèle, Quebec / Ste-Adèle, Quebec)
    Mark BEGGS (Trois-Rivières, Quebec / Montreal, Quebec)
    Mark BRETON (Quebec, Quebec / Charlesbourg, Quebec)
    Mathilde HUPIN - Guide for Geneviève Ouellet ( / Bromont, Quebec)
    Pierre-Olivier BOILY - Guide for Stéphane Côté (Roberval, Quebec /
    Roberval, Quebec)
    Rico MORNEAU (Montreal, Quebec / Ste-Martine, Quebec)
    Shauna Maria WHYTE (Hinton, Alberta / Hinton, Alberta)
    Stéphane COTE (Chicoutimi, Quebec / Quebec, Quebec)

    Equestrian

    Ashley GOWANLOCK (Vancouver British Columbia / Surrey, British Columbia)
    Eleonore ELSTONE (Duesseldorf, Germany / Langley, British Columbia)
    Jennifer MCKENZIE (Vancouver, British Columbia / Maple Ridge,
    British Columbia)
    Karen BRAIN (Saanichton, British Columbia / Saanichton, British Columbia)
    Lauren BARWICK (Langley, British Columbia / Aldergrove, British Columbia)

    Fencing - wheelchair

    Pierre MAINVILLE (Saint-Jérôme, Quebec / Saint-Colomban, Quebec)

    Goalball - men's

    Brendan GAULIN (Montreal, Quebec / Laval, Quebec)
    Bruno HACHE (Montreal, Quebec / Lachine, Quebec)
    Dean KOZAK (Calgary, Alberta / Ottawa, Ontario)
    Jeff CHRISTY (Regina, Saskatchewan / Kemptville, Ontario)
    Mario CARON (St-Jean-Port-Joli, Quebec / St.Eustache, Quebec)
    Rob CHRISTY (Regina, Saskatchewan / Winchester, Ontario)

    Goalball - women's

    Amy ALSOP (Saskatoon, Saskatchewan / Regina, Saskatchewan)
    Amy KNEEBONE (Charlottetown, Prince Edward Island / Charlottetown,
    Prince Edward Island)
    Annette LISABETH (London, Ontario / Langton, Ontario)
    Contessa SCOTT (Charlottetown, Prince Edward Island / Cornwall,
    Prince Edward Island)
    Nancy MORIN (Breenfield Park, Quebec / Longueuil, Quebec)
    Shawna RYAN (Saskatoon, Saskatchewan / Saskatoon, Saskatchewan)

    Judo

    William MORGAN (Paray Sound, Ontario / Brantford, Ontario)

    Powerlifting

    Sally THOMAS (Toronto, Ontario / Ottawa, Ontario)

    Rowing

    Anthony THERIAULT (Victoria, British Columbia / Brentwood Bay,
    British Columbia)
    Caitlin RENNESON (Saskatoon, Saskatchewan / Ottawa, Ontario)
    Laura Katherine COMEAU - Guide (Hamilton, Ontario / St. Catharines,
    Ontario)
    Meghan MONTGOMERY (Winnipeg, Manitoba / Victoria, British Columbia)
    Scott RAND (Calgary, Alberta / Calgary, Alberta)
    Steven DANIEL (Sudbury, Ontario / Hanmer, Ontario)
    Victoria NOLAN (Liverpool, UK / Toronto, Ontario)
    Wilfredo MORE WILSON (Cifuentes, Villa Clara, Cuba / Toronto, Ontario)

    Rugby - wheelchair

    Daniel PARADIS (Quebec, Quebec / Ste-Foy, Quebec)
    David WILLSIE (London, Ontario / London, Ontario)
    Erika SCHMUTZ (Windsor, Ontario / Whitby, Ontario)
    Fabien LAVOIE (Kapuskasing, Ontario / Quebec, Quebec)
    Garett HICKLING (Mica Creek, British Columbia / Kelowna,
    British Columbia)
    Ian CHAN (Winnipeg, Manitoba / Surrey, British Columbia)
    Jared FUNK (Winnipeg, Manitoba / Niverville, Manitoba)
    Jason CRONE (Southampton, Ontario / Owen Sound, Ontario)
    Michael WHITEHEAD (Harrow, Ontario / Bradenton, Florida, USA)
    Patrice SIMARD (Alma, Quebec / Quebec, Quebec)
    Say LUANGKHAMDENG (Laos / Surrey, British Columbia)
    Trevor HIRSCHFIELD (Langley, British Columbia / Parksville,
    British Columbia)

    Sailing

    Don TERLSON (Victoria, British Columbia / Victoria, British Columbia)
    John MCROBERTS (Scarborough, Ontario / Victoria, British Columbia)
    Kenneth G KELLY (Moose Jaw, Saskatchewan / Victoria, British Columbia)
    Marc SHAW (Calgary, Alberta / Victoria, British Columbia)
    Paul TINGLEY (Halifax, Nova Scotia / Halifax, Nova Scotia)
    Stacie LOUTTIT (Great Falls, Montana / Victoria, British Columbia)

    Shooting

    Christos TRIFONIDIS ( / Vancouver, British Columbia)
    Karen VAN NEST (North Bay, Ontario / Prince Albert, Saskatchewan)

    Swimming

    Amber THOMAS (Drayton Valley, Alberta / Drayton Valley, Alberta)
    Andrea COLE (Thunder Bay, Ontario / London, Ontario)
    Anne POLINARIO (Havana, Cuba / Montreal, Quebec)
    Benoit HUOT (Longueuil, Quebec / Longueuil, Quebec)
    Brian HILL (Duncan, British Columbia / Montreal, Quebec)
    Brianna NELSON (Calgary, Alberta / Sidney, British Columbia)
    Brittany GRAY (Ottawa, Ontario / Barrie, Ontario)
    Chelsey GOTELL (Antigonish, Nova Scotia / Antigonish, Nova Scotia)
    Darda SALES (London, Ontario / London, Ontario)
    Devin GOTELL (Antigonish, Nova Scotia / Antigonish, Nova Scotia)
    Donovan TILDESLEY (Vancouver, British Columbia / Vancouver,
    British Columbia)
    Drew CHRISTENSEN (Vancouver, British Columbia / New Westminster,
    British Columbia)
    Jacqueline RENNEBOHM (Regina, Saskatchewan / Regina, Saskatchewan)
    Jessica TUOMELA (Sault Ste. Marie, Ontario / Sault Ste. Marie, Ontario)
    Joseph BARKER (Mississauga, Ontario / London, Ontario)
    Katarina ROXON (Corner Brook, Newfoundland & Labrador / Stephenville,
    Newfoundland & Labrador)
    Kirby COTE (Winnipeg, Manitoba / Winnipeg, Manitoba)
    Laura JENSEN (Fort St. John, British Columbia / North Vancouver,
    British Columbia)
    Stephanie DIXON (Brampton, Ontario / Victoria, British Columbia)
    Stephanie MCDOUGALL (New Westminster, British Columbia / Maple Ridge,
    British Columbia)
    Valérie GRAND'MAISON (Fleurimont, Quebec / Montreal, Quebec)

    Table Tennis

    Ian KENT (Welling, UK / Eastern Passage, Nova Scotia)

    Tennis - wheelchair

    Lee CARTER (Winnipeg, Manitoba / Winnipeg, Manitoba)
    Sarah HUNTER (White Rock, British Columbia / White Rock,
    British Columbia)
    Yann MATHIEU (Montreal, Quebec / Grand-St-Esprit, Quebec)
    Yuka CHOKYU (Kashiwa-City, Chiba Prefecture, Japan / Vancouver,
    British Colombia)


                           COMPLETE OFFICIALS LIST
                 CANADIAN TEAM 2008 BEIJING PARALYMPIC GAMES

    Name of the official, position (Place of birth, current place of
    residence)

    OFFICIALS

    Archery

    Susan LEMKE, Team Leader (Charlottetown, Prince Edward Island /
    Abbotsford, British Columbia)

    Athletics

    Amanda FADER, Coach (Ottawa, Ontario / Russell, Ontario)
    Bruce PIRNIE, Head Coach (Boston, Massachusetts / Winnipeg, Manitoba)
    David GREIG, Coach (London, Ontario / Windsor, Ontario)
    Georgette REED, Coach (Regina, Saskatchewan / Edmonton, Alberta)
    Jean LAROCHE, Personal Coach (Windsor, Quebec / Sherbrooke, Quebec)
    Marc DESCHENES, Equipment Technician (Trois-Rivières, Quebec /
    Trois Rivieres, Quebec)
    Melissa DOWLING, Team Leader (Ottawa, Ontario / Ottawa, Ontario)
    Peter ERIKSSON, Personal Coach (Stockholm, Sweden / Ottawa, Ontario)
    Yvonne VISSER, Massage Therapist (Nanaimo, British Columbia / Nanaimo,
    British Columbia)

    Basketball - wheelchair

    Barbara GRIFFIN, Team Leader (Brandon, Manitoba / Edmonton, Alberta)
    Bill JOHNSON, Coach (Winnipeg, Manitoba / Winnipeg, Manitoba)
    James PEERS, Videographer (Edmonton, Alberta / Edmonton, Alberta)
    Jeffrey DUNBRACK, Team Leader (Halifax, Nova Scotia / Ottawa, Ontario)
    Jerry TONELLO, Coach (Toronto, Ontario / Toronto, Ontario)
    Laura GOERTZ, Videographer (Lethbridge, Alberta / Duncan,
    British Columbia)
    Michael FROGLEY, Head Coach (Summerside, Prince Edward Island /
    Champaign, Illinois)
    Patricia NICHOLSON, Coach (Vancouver, British Columbia / Richmond,
    British Columbia)
    Paul BOWES, Coach (Woodstock, Ontario / Grand Bend, Ontario)
    Timothy FRICK, Head Coach (Aldershot, UK / Pender Island,
    British Columbia)

    Boccia

    Dalia MYKOLAITIENE, Sport Assistant (Kaunas, Lithuania / Vancouver,
    British Columbia)
    Dana WAY, Videographer (Portage la Prairie, Manitoba / Winnipeg,
    Manitoba)
    Ed RICHARDSON, Sport Assistant (Dorval, Quebec / Brampton, Ontario)
    Hussein MAWJI, Sport Assistant (Dar es Salaam, Tanzania / Burnaby,
    British Columbia)
    Kimberly REID, Sport Assistant (Strathroy, Ontario / Ilderton, Ontario)
    Mario DELISLE, Head Coach (Ottawa, Ontario / Montréal, Quebec)
    Monique CAMIRAND, Coach (Matheson, Ontario / Ottawa, Ontario)
    Sarah DOUGLAS, Sport Assistant (Surrey, British Columbia / Vancouver,
    British Columbia)
    Shannon SYDORAK, Sport Assistant (Prince George, British Columbia /
    Surrey, British Columbia)
    Tara GRIEVE, Sport Assistant (London, Ontario / London, Ontario)

    Cycling

    Eric VAN DEN EYNDE, Coach (Gosselies, Belgium / St-Bruno, Quebec)
    Luc ARSENEAU, Team Leader (Petit-Rocher, New Brunswick / Dieppe,
    New Brunswick)
    Samuel THIBODEAU, Equipment Technician ( / Shefford, Quebec)
    Sylvie TRUDEL, Massage Therapist (Montreal, Quebec / Montreal, Quebec)

    Equestrian

    Andrea TAYLOR, Head Coach (Richmond, British Columbia / Langley,
    British Columbia)
    Elizabeth ROBINSON, Team Leader (Poole, UK / Gormley, Ontario)
    Jan JOLLYMOUR, Groom (Penticton, British Columbia / Enderby,
    British Columbia)
    Sandra VERDA, Groom (Burnaby, British Columbia / Langley,
    British Columbia)
    Violet MCKENZIE, Groom (Elgin, UK /Maple Ridge, British Columbia)
    Alice BEATTY, Groom (Hanover, New Hampshire / Toronto, Ontario)
    Bonnie BROWN, Groom ( , Ontario / Aldergrove, British Columbia)

    Fencing - wheelchair

    Patrice DUCLOS, Team Leader (Montréal, Quebec / Laval, Quebec)

    Goalball

    Annie POULIOT, Coach (Baie-Comeau, Quebec / Ottawa, Ontario)
    Danny SNOW, Head Coach (Lachine, Quebec / Calgary, Alberta)
    Isabelle TROTTIER, Athletic Therapist (Ste-Foy, Quebec /
    St-Marc-des-Carrieres, Quebec)
    Janice DAWSON, Head Coach (Ottawa, Ontario / Calgary, Alberta)
    Michael HUZULAK, Coach (Montreal, Quebec / Calgary, Alberta)

    Judo

    Tom THOMSON, Head Coach (Hamilton, Ontario / Brantford, Ontario)

    Powerlifting

    Donald ROYER, Head Coach (Montréal, Quebec / Sherbrooke, Quebec)

    Rowing

    Allison SHEARD, Team Leader (Regina, Saskatchewan / Toronto, Ontario)
    Andrew SMITH, Equipment Technician (London, Ontario / London, Ontario)
    Anne-Renee THIBAULT, Coach (Sherbrooke, Quebec / Montreal, Quebec)
    Shannon HARVEY, Therapist (Brantford, Ontario / Calgary, Alberta)

    Rugby - wheelchair

    Adam FROST, Coach (Essex, British Columbia / Vancouver, British Columbia)
    Benoit LABRECQUE, Head Coach (Quebec, Quebec / Quebec, Quebec)
    Catherine CADIEUX, Team Leader (Linton, Indiana / Ottawa, Ontario)
    Marc DISPALTRO, Coach (Montréal, Quebec / St-Jérôme, Quebec)
    Stéphan CHARBONNEAU, Equipment Technician (St-Jérôme, Quebec / St-Jérôme,
    Quebec)
    Thomas ZOCHOWSKI, Sport Science (Toronto, Ontario / Victoria, British
    Columbia)

    Sailing

    Brian TODD, Head Coach (Moncton, New Brunswick / Glen Haven, Nova Scotia)
    Craig GUTHRIE, Coach (Detroit, Michigan / St. Margaret's Bay,
    Nova Scotia)
    Don MARTIN, Coach (Vancouver, British Columbia / Vancouver, British
    Columbia)
    Stephen MCBRIDE, Coach (Winnipeg, Manitoba / Victoria, British Columbia)

    Shooting

    Richard WARD, Head Coach (Nova Scotia / Kanata, Ontario)

    Swimming

    Andrew CRAVEN, Coach (Victoria, British Columbia / Ilderton, Ontario)
    Christena HURLEY, Tapper (Sault Ste. Marie, Ontario / Sault Ste. Marie,
    Ontario)
    Craig MCCORD, Head Coach (Glasgow, UK / Richmond, British Columbia)
    Graham OLSON, Videographer (Saskatoon, Saskatchewan / Calgary, Alberta)
    Hugh TILDESLEY, Tapper (Montreal, Quebec / Vancouver, British Columbia)
    Michelle KILLINS, Team Leader (Ottawa, Ontario / Ottawa, Ontario)
    Pierre LAMY, Coach (Roberval, Quebec / Saint-Sauveur, Quebec)
    Ron JACKS, Coach (Winnipeg, Manitoba / Victoria, British Columbia)
    Shane ESAU, Sport Science (Calgary Alberta / Airdrie, Alabama)

    Table Tennis

    John MACPHERSON, Head Coach (Cambellton, New Brunswick / Dartmouth,
    Nova Scotia)

    Tennis - wheelchair

    Janet PETRAS, Team Leader (Galt, Ontario / White Rock, British Columbia)
    Séverine TAMBORERO, Head Coach (Toulouse, France / Montréal, Quebec)

    MISSION STAFF

    Debbie LOW, Chef de Mission (Toronto, Ontario / Toronto, Ontario)
    Gaetan TARDIF, Assistant Chef de Mission (Saguenay, Quebec / Toronto,
    Ontario)
    Richard N. LIU, Team Attache (Toronto, Ontario / Beijing, China)
    Rob NEEDHAM, Games Manager (Pembroke, Ontario / Vancouver,
    British Columbia)
    Jordan BRIDAL, Games Manager (Ottawa, Ontario / Vancouver,
    British Columbia)
    Jane MACLATCHY, Security (Halifax, Nova Scotia / Ottawa, Ontario)
    Elisabeth WALKER-YOUNG, Athlete Services Officer (Saskatoon, Saskatchewan
    / St. Catharines, Ontario)
    Erin HAMILTON, Team Services Officer (Peterborough, Ontario / Toronto,
    Ontario)
    Jeff PALAMAR, Athlete Ombudsperson (Winnipeg, Manitoba / Winnipeg,
    Manitoba)
    Jennifer LARSON, Team Services Officer (Parry Sound, Ontario / Ottawa,
    Ontario)
    Ozzie SAWICKI, Database Officer (St. Boniface, Manitoba / Cochrane,
    Alberta)
    Patrick HEALY, Partnership and Special Events (British Columbia / Cantley
    Quebec)
    Philip ALLEN, Team Services Officer (Regina, Saskatchewan / Ottawa,
    Ontario)
    Stacy HALONEN, Team Services Officer (Sudbury, Ontario / Vancouver,
    British Columbia)
    Marylène CROTEAU, Team Coordinator (Victoriaville, Quebec / Vancouver,
    British Columbia)
    Darren STOLZ, Team Coordinator (Leader, Saskatchewan / Vancouver,
    British Columbia)
    Carolyn TAYLOR, Performance Centre (Winnipeg, Manitoba / Winnipeg,
    Manitoba)
    Richard GOUDIE, Medical Officer (Hull, Quebec / Barrie, Ontario)
    Linda FERGUSON, Physician (Halifax, Nova Scotia / Truro, Nova Scotia)
    Bruce DAVIDSON, Physician (Edmonton, Alberta / Kamloops,
    British Columbia)
    Nancy QUINN, Chief Therapist (North Bay, Ontario / Egbert, Ontario)
    Brett NAGATA, Physiotherapist (Toronto, Ontario / Stafford, Ontario)
    Deanna SCHICK, Athletic Therapist (Surrey, British Columbia)
    Edison AU, Physiotherapist (Hackensack, New Jersey / Kensington,
    Maryland)
    Jerome CAMACHO, Athletic Therapist (Baguio City, Manila, Philippines /
    Mississauga, Ontario)
    Maggie KAYES, Athletic Therapist (Portage La Prairie, Manitoba / Calgary,
    Alberta)
    Marie-Claire HOLLAND, Athletic Therapist (Fredericton, New Brunswick /
    Ottawa, Ontario)
    Nancy BOTTING, Physiotherapist (Montreal, Quebec / Burlington, Ontario)
    Paige LARSON, Physiotherapist (Minneapolis, Minnesota / North Vancouver,
    British Columbia)
    Sheila FORLER BAUMAN, Physiotherapist (Kitchener, Ontario / Elmira,
    Ontario)
    Erin MAXYMCHUK, Massage Therapist (Surrey, British Columbia / Surrey,
    British Columbia)
    Vikki CRANE, Massage Therapist (Brampton, Ontario / Schomberg, Ontario)
    Helen TWIGG, Clinic Manager (Toronto, Ontario / Barrie Ontario)
    Norma REVELER, Press Chief (Ottawa, Ontario, Ottawa Ontario)
    Judy JOSEPH-BLACK, Assistant Press Chief (Vancouver, BC /
    Gabriola Island, British Columbia)
    Guy NAPERT-FRENETTE, Media Attache (Trois-Rivières, Quebec / Calgary,
    Alberta)
    Lindsay THOM, Media Attache (Burnaby, British Columbia / Vancouver,
    British Columbia)
    Mathieu LABERGE, Media Attache (LaSalle, Quebec / Montréal, Quebec)
    Erin SULPHER, Media Attache (Ottawa, Ontario / Ottawa, Ontario)
    Benoit PELOSSE, Photographer (Montréal, Quebec / Montréal, Quebec)
    Mike RIDEWOOD, Photographer (Ottawa, Ontario / Calgary, Alberta)
    




For further information:

For further information: Gabrielle Payette, Media Relations, Canadian
Paralympic Committee, (613) 569-4333, ext. 225, (613) 795-5169 (cell),
gabrielle@paralympic.ca


Custom Packages

Browse our custom packages or build your own to meet your unique communications needs.

Start today.

CNW Membership

Fill out a CNW membership form or contact us at 1 (877) 269-7890

Learn about CNW services

Request more information about CNW products and services or call us at 1 (877) 269-7890