Bell Media Congratulates its Production Partners on 157 Nominations for the 2014 Canadian Screen Awards

- Bell Media garners more nominations than any other broadcaster - 
- Space's ORPHAN BLACK from Temple Street Productions garners the most television nominations with 14 -
- W5 to receive the Gordon Sinclair Award for Broadcast Journalism and CTV News to be honoured for Outstanding Technical Achievement Award for iGATEWAY technology -

To tweet this release: http://bit.ly/L3XuG3

TORONTO, Jan. 13, 2014 /CNW/ - Bell Media congratulated its production partners and honoured its internal staff on their 2014 Canadian Screen Awards nominations, announced earlier today. Bell Media received more nominations than any other broadcaster with 157, up from 91 in 2013, including nods for programs from more than two dozen Canadian independent producers, as well as its news, sports, and in-house productions teams.

Space's critically-acclaimed smash-hit ORPHAN BLACK from Temple Street Productions led the TV nominations with 14, more than any other television program. CTV News programs, along with The Movie Network comedy series LESS THAN KIND from Breakthrough Entertainment & Buffalo Gal Pictures, earned 12 nominations apiece. TMN's CALL ME FITZ from Amaze Film + Television/Big Motion Pictures/eOne and FLASHPOINT from Pink Sky Entertainment/Avamar Entertainment earned eight nominations each. Bravo's THE BORGIAS from Take 5 Productions earned seven nominations, while DHX's SATISFACTION and THE 2013 JUNO AWARDS from Insight Productions/CARAS were recognized with six nominations apiece. DEGRASSI from Epitome Pictures and SAVING HOPE from Ilana C. Frank Films (ICF Films)/ eOne were nominated five times, while the 2013 MUCHMUSIC VIDEO AWARDS received four nominations.

Altogether, Discovery Channel and Discovery World garnered 17 nominations for a range of reality and factual programming, the most ever for the channels. Canada's sports leader, TSN, earned 16 nominations for its array of live sports coverage, in-house productions, and documentary programming, up from 11 in 2013.

In addition to 12 nominations, an increase of four from 2013, CTV News will also be honoured with two special Canadian Screen Awards. The country's longest-running newsmagazine program, W5, will receive the Gordon Sinclair Award for Broadcast Journalism and CTV News will receive the Outstanding Technical Achievement Award for the innovative iGATEWAY technology, an internally developed HD app that accelerates file transfers in the field to the editor preparing the material for air.

"Congratulations to everyone involved in Bell Media's astounding 157 Canadian Screen Award nominations," said Kevin Crull, President, Bell Media. "We are proud to work with the best of the best, both among Canada's independent production community and within our own company. This important recognition is very well deserved."

Speaking to the diversity of its programming, Bell Media received nominations in a wide variety of genres:

Drama

  • Best Dramatic Series (FLASHPOINT, MOTIVE, ORPHAN BLACK)
  • Best Dramatic Mini-Series or TV Movie (BOREALIS, THE HORSES OF McBRIDE, TIME OF DEATH)
  • Best International Drama (THE BORGIAS)

Comedy

  • Best Comedy Program or Series (CALL ME FITZ)
  • Best Variety or Sketch Comedy Program or Series (FUNNY AS HELL, JUST FOR LAUGHS: ALL ACCESS)

Reality/Competition/Factual

  • Best Reality / Competition Program or Series (CANADA'S GREATEST KNOW-IT-ALL)
  • Best Factual Program or Series (DON'T DRIVE HERE, NEVER DO THIS AT HOME, STRIP THE CITY)

Documentary

  • Best Documentary Series (ENGRAVED ON A NATION)
  • Best Documentary Program (WEST WIND: THE VISION OF TOM THOMSON)

Music & Youth

  • Best Music Program or Series (2013 MUCHMUSIC VIDEO AWARDS, THE 2013 JUNO AWARDS, MUCH PRESENTS: WE DAY 2013)
  • Best Children's or Youth Fiction Program or Series (DEGRASSI)

Sports

  • Best Sports Program or Series (100th GREY CUP PRE-GAME, 4 DAYS IN APRIL: THE MIKE WEIR STORY)

News

  • Best National Newscast (CTV NATIONAL NEWS WITH LISA LaFLAMME)
  • Best News Information Series (W5)
  • Best Local Newscast (CTV NEWS AT SIX - Toronto)

Digital

  • Best Cross-Platform Project - Non-Fiction (THE AMAZING RACE CANADA INTERACTIVE)

As Principal Partner of the Canadian Screen Awards, Bell Media also congratulates the nominees for the Bell Media Award for Best Comedy Program or Series, the Bell Media Award for Best Performance by an Actor and Actress in a Continuing Leading Comedic Role, and the Best Documentary Program, sponsored by Bell Media's bravoFACTUAL.

Canadian Screen Week, the annual celebration of excellence in Canadian film, television, and digital media productions begins on March 3 with the televised award broadcast concluding the week on March 9, 2014.

**Media Note** Photography for Bell Media programming is available online at BellMediaPR.ca

A full list of Bell Media nominations include:

CTV Television & Digital Nominations (37)

FLASHPOINT (8)
Pink Sky Entertainment and Avamar Entertainment

Shaw Media Award for Best Dramatic Series
Anne Marie La Traverse, Bill Mustos, Mark Ellis, Stephanie Morgenstern

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Chris Donaldson - "Broken Peace"

Best Sound in a Dramatic Program or Series
Al deGraff, Erik Culp, Janice Ierulli, Joe Mancuso, Mark Shnuriwsky, Matthew Hussey, Mike Woroniuk, Richard Calistan, Steve Hammond, Zenon Waschuk - "Broken Peace"

Best Writing in a Dramatic Series
Adam Barken - "Fit For Duty"

Best Achievement in Casting
Marissa Richmond - "Fit For Duty"

Shaw Media Award for Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Hugh Dillon - "Fit For Duty"

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
Sergio Di Zio - "Eyes In / Keep the Peace: Part Two"

Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series
Shawn Doyle - "No Kind of Life"

SATISFACTION (6)
DHX Media

Best Direction in a Comedy Program or Series
Jason Priestley - "Save the Date"

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Craig Webster - "First Contact"

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series
Mark Kirkland, Rupert Lazarus - "First Contact"

Best Writing in a Comedy Program or Series
Jenn Engels - "Penis Face Cat Funeral"

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series
Pat Thornton - "The Wind beneath My Wingman / First Contact"

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series
Nikki Payne - "Internship, Relationship, Friendship"

THE 2013 JUNO AWARDS (6)
Insight Productions Company Ltd.

Best Music Program or Series
Barbara Bowlby, Bruce Allen, Edward Robinson, John Brunton, Lindsay Cox, Melanie Berry, Rose Marra

Best Photography in a Variety or Performing Arts or Sketch Comedy Program or Series
Alex Nadon

Best Sound in a Comedy, Variety, Performing Arts or Animated Program or Series
Doug McClement, Marc Laliberté, Simon Bowers

Best Writing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series
Kim Clarke Champniss, Luciano Casimiri, Michael Bublé, Tim Rykert

Best Host in a Variety, Lifestyle, Reality/Competition, Performing Arts or Talk Program or Series
Michael Bublé

Best Performance in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)
Michael Bublé

SAVING HOPE (5)
ICF Films and eOne

Best Original Music Score for a Series
Gary Koftinoff - "Wishbones"

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series
Benno Tutter, Bruce Mailing - "The Face of the Giant Panda"

Best Sound in a Dramatic Program or Series
Ian Rankin, John Elliot, Kevin Banks, Martin Lee, Paul Germann, Sue Conley - "Wishbones"

Best Writing in a Dramatic Series
Sherry White - "Wishbones"

Best Achievement in Casting
Sharon Forrest, Susan Forrest - "I Watch Death"

MOTIVE (4)
Foundation Features and Lark Productions

Shaw Media Award for Best Dramatic Series
Erin Haskett, Lindsay Macadam, Louise Clark, Rob LaBelle, Rob Merilees

Best Direction in a Dramatic Series - Sponsor | Super Channel
Bronwen Hughes - "Creeping Tom"

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Stein Myhrstad - "Creeping Tom"

Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series
Molly Parker - "Public Enemy"

THE HORSES OF McBRIDE (4)
Whizbang Films

Best Dramatic Mini-Series or TV Movie - Sponsor | Entertainment One
Frank Siracusa, Paul Gross, Anne Wheeler

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series - Sponsor | Canadian Media Production Association
Anne Wheeler

Best Original Music Score for a Program - Sponsor | Slaight Music
Louis Natale

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
Presented with the participation of the Cogeco Program Development Fund
Anne Wheeler

THE AMAZING RACE CANADA (2)
Insight Productions Company Ltd.

Best Photography in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series
Peter Rieveshl, Ryan Shaw - "Where in The World is Ogopogo?"

Best Writing in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series
Mark Lysakowski, Rob Brunner - "Where in The World is Ogopogo?"

CTV Digital Media

THE AMAZING RACE CANADA INTERACTIVE (1)
Secret Location

Best Cross-Platform Project - Non-Fiction
Chris Skinner, CJ Hervey, James Milward, Pietro Gagliano, Ryan Andal

BACKPACKERS (1)
Smokebomb Entertainment

Best Performance in a Program or Series Produced for Digital Media
Dillon Casey

CTV News (12)
Bell Media

CTV NATIONAL NEWS WITH LISA LAFLAMME (4)

Best News Anchor, National
Lisa LaFlamme

Best National Newscast
Allan Black, Brian LeBold, David Hughes, Lisa LaFlamme, Rosa Hwang

Best Reportage, National
Alanna Satur, David Brunet, Genevieve Beauchemin - "Lac Megantic" Disaster

Best Reportage, National
Robert Fife - "Senate Spending Scandal"

W5 (4)

Best News Information Program
Brian Mellersh, Jerry Vienneau, Litsa Sourtzis, Michael Morningstar, Victor Malarek - "Throwaway Children"

Best News Information Series
Anton Koschany, Brett Mitchell

Best News Information Segment
Jerry Vienneau, Lisa LaFlamme, Michael Morningstar, Paul Freer, Stephanie Kampf - "The Survivor"

Best Host or Interviewer in a News Information Program or Series
Victor Malarek - "Throwaway Children"

CTV NEWS AT SIX (Toronto) (2)

Best Local Newscast
Ken Shaw, Michelle Dubé, Paul Rogers, Sophia Skopelitis, Steve Cassar

Best News Anchor, Local
Ken Shaw

CTV NEWS (Vancouver) (1)

Best News Special
Les Staff - Election 2013

CP24 (1)

Best News Special
Alison Redmond, Brian Carr, Joanne MacDonald, Liana Vangelisti, Linda Oland, Murray King - CP24 Ontario Liberal Convention

THE MOVIE NETWORK (25)

LESS THAN KIND (12)
Breakthrough Entertainment & Buffalo Gal Pictures

Best Direction in a Comedy Program or Series
Kelly Makin - "Fight and Flight"

Best Photography in a Comedy Program or Series
Michael Marshall - "Fight and Flight"

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Paul Winestock - "Before The End Begins"

Best Writing in a Comedy Program or Series
Garry Campbell, Mark McKinney - "Fight and Flight"

Chris Sheasgreen, Marvin Kaye - "I'm only Nineteen"

Best Achievement in Casting
Jim Heber, Susan Forrest - "Fight and Flight"

Bell Media Award for Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role
Jesse Camacho - "Best Men"

Bell Media Award for Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role
Nancy Sorel - "Before the End Begins"

Wendel Meldrum - "I'm only Nineteen"

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series
Tyler Johnston - "Best Men" / "Fight and Flight"

Nicholas Campbell - "I'm only Nineteen" / "Space Box"

Colin Cunningham - "Fight and Flight"

CALL ME FITZ (8)
Amaze Film + Television/Big Motion Pictures/eOne

Bell Media Award for Best Comedy Program or Series
David MacLeod, John Morayniss, Michael Rosenberg, Michael Souther, Noreen Halpern, Sheri Elwood, Teza Lawrence

Best Photography in a Comedy Program or Series
Ian Bibby - "Apoca' Smokes Now"

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Kimberlee McTaggart - "Are You There God? I Need to Speak to Frank"

Best Sound in a Comedy, Variety, Performing Arts or Animated Program or Series
Alexis Eskandari, Allen Ormerod, Fred Brennan, Paul Shikata, Steve Ejbick, Susan Fawcett - "Apoca' Smokes Now"

Bell Media Award for Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role
Jason Priestley - "Thirty Percent less Pulp Fiction"

Bell Media Award for Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role
Tracy Dawson - "The Totally Legitimate Death of Meghan Fitzpatrick"

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series
Amy Sloan - "Are You There God? I Need to Speak to Frank"

Quancetia Hamilton - "Thirty Percent less Pulp Fiction"

AN OFFICER AND A MURDERER (3)
Screen Door and Solo Productions Inc.

Best Original Music Score for a Program
Jono Grant, Robert Carli

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
Keith Ross Leckie

Best Performance by an Actor
Gary Cole

TIME OF DEATH (1)
Incendo

Best Dramatic Mini-Series or TV Movie
Ian Whitehead, Jean Bureau

WILLED TO KILL (1)
Incendo

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
James Phillips

SPACE (23)

ORPHAN BLACK (14)
Temple Street Productions

Shaw Media Award for Best Dramatic Series
ORPHAN BLACK

Best Costume Design
Laurie Drew - "Instinct"

Best Direction in a Dramatic Series
John Fawcett - "Endless Forms Most Beautiful"

Best Photography in a Dramatic Program or Series
Aaron Morton - "Endless Forms Most Beautiful"

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Gillian Truster - "Unconscious Selection"

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series
Andy Loew, Ian Brock

Best Writing in a Dramatic Series
Graeme Manson - "Natural Selection"

Alex Levine - "Unconscious Selection"

Shaw Media Award for Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role
Tatiana Maslany - "Unconscious Selection"

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
Jordan Gavaris - "Natural Selection" / "Instinct"

Michael Mando - "Natural Selection" / "Variations Under Domestication"

Kevin Hanchard - "Variation Under Nature" / "Effects of External Conditions"

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
Maria Doyle Kennedy - "Entangled Bank" / "Unconscious Selection"

Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series
Natalie Lisinska - "Variations Under Domestication"

BOREALIS (5)
Seven24 films, Slanted Wheel Entertainment

Best Dramatic Mini-Series or TV Movie
Andrew Wreggitt, Avri Liimatainen, Jon Slan, Jordy Randall, Tom Cox

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series
David Frazee

Best Original Music Score for a Program
Tom Third

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series
Louise Middleton, Paul Healy

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
Andrew Rai Berzins, Andrew Wreggitt

BEING HUMAN (3)
Muse Entertainment

Best Achievement in Make-Up
Edwina Voda, Erik Gosselin - "Always a Bridesmaid, Never Alive"

Best Visual Effects
Aélis Héraud, Benoit Brière, Élaine Phaneuf, Gabriel Morin, Marc-André Poulin, Marie-Ève, Bédard-Tremblay, Maxime Entringer, Michael Beaulac, Pierre-Simon Lebrun-Chaput, Vanessa Delarosbil - "Always a Bridesmaid, Never Alive"

Shaw Media Award for Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Sam Huntington - "It's a Shame About Ray"

PRIMEVAL: NEW WORLD (1)
Omnifilm Entertainment

Best Visual Effects
Adam de Bosch Kemper, Andrew Karr, Brandon Hines, Craig Van Den Biggelaar, Jeremy Kehler, Lawren Bancroft-Wilson, Louis Leung, Mark Savela, Toby Taplin, Tom Archer -"Angry Birds"

TSN (16)

100th GREY CUP (5)
Best Live Sports Event - Sponsored by Dome Productions
Jon Hynes, Paul Graham

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series
Glen Suitor

Best Sports Play-by-Play Announcer
Chris Cuthbert

Best Direction in a Live Sporting Event
Paul Hemming

Best Sports Program or Series
Bill Dodson, Ken Volden - 100TH GREY CUP PRE-GAME

2013 TIM HORTONS BRIER (1)
Best Live Sports Event - Sponsored by Dome Productions
Paul Graham, Scott Higgins

NHL SEASON BRINK - GAME ON (1)
Best Sports Hosts in a Sports Program or Series
James Duthie

SPORTSCENTRE (1)
Best Sports Hosts in a Sports Program or Series
Rod Smith

NHL ON TSN (1)

Best Sports Feature Segment
James Duthie, Ken Volden, Matt Cade - THE HANGOVER

CFL ON TSN (1)
Best Sports Feature Segment
Ken Volden, Ross Rheaume - HANK ILESIC

ENGRAVED ON A NATION (5)
90th Parallel Productions Ltd., Aquila Productions, Frantic Films, Infield Fly Production, Through the Roof

Best Documentary Series Sponsored by Blue Ant Media
Ken Volden, Robin Johnston, Shawn Redmond

Best History or Biography Documentary Program or Series
Jeff Peeler - THE 13TH MAN

Charles Officer, Gordon Henderson - STONE THROWER: THE CHUCK EALEY STORY

Barbara Sears Award for Best Visual Research
Elspeth Domville, Paul Patskou - THE PHOTOGRAPH

Best Photography in a Documentary Program or Series
John Price - STONE THROWER: THE CHUCK EALEY STORY

4 DAYS IN APRIL: THE MIKE WEIR STORY (1)
Project 10 Productions Inc., Bell Media, and Global

Best Sports Program or Series
Byron Kent Wong, Kevin Foley

DISCOVERY (15)

DON'T DRIVE HERE (4)
Proper Television Inc.

Best Host in a Variety, Lifestyle, Reality/Competition, Performing Arts or Talk Program or Series
Andrew Younghusband

Best Factual Program or Series
Guy O'Sullivan, Jennifer Scott, Lesia Capone

Best Photography in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series
Geoff Lackner - "Lima"

Best Sound in an Information/Documentary or Lifestyle Program or Series
Toban Mills - "Lima"

HIGHWAY THRU HELL (2)
Great Pacific TV

Best Direction in a Documentary Series
John Driftmier, Matthew Shewchuk -- "No Tears in Towing"

Best Writing in a Documentary Program or Series
Mark Miller - "Death on the Coq"

CANADA'S GREATEST KNOW-IT-ALL (2)
Box Cats Productions

Best Reality / Competition Program or Series
Brad Brough, Suzanne Steeves

Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series
Steve Taylor - "Murderous Race to Win"

NEVER EVER DO THIS AT HOME (1)
Insight Productions Company Ltd.

Best Factual Program or Series
Insight Productions Company Ltd. - Barbara Bowlby, Chris Chilco, John Brunton, Lindsay Cox

STRIP THE CITY (1)
Windfall Films, Handel Productions

Best Factual Program or Series
Windfall Films, Handel Productions - Carlo Massarella, Rob Hartel

ALIENS: THE DEFINITIVE GUIDE (1)
Handel Productions, Arrow Media

Best Science or Nature Documentary Program or Series
Handel Productions, Arrow Media - Alan Handel, Tom Brisley

NERVE CENTER (1)
Exploration Production Inc.

Best Direction in a Reality/Competition Program or Series
Mark Stevenson - "100th Grey Cup"

CANADA'S WORST DRIVER (1)
Proper Television Inc.

Best Picture Editing in an Information Program or Series
Neil Sitka - "Episode 3"

ALIEN MYSTERIES (1)
Exploration Production Inc.

Best Sound in an Information/Documentary or Lifestyle Program or Series
David Midgley, Gabriel Ferreyra, Hazel Burns, Michael Nunan, Steve Denheyer- "Rendlesham Forest"

MAYDAY (1)
Cineflix

Best Sound in an Information/Documentary or Lifestyle Program or Series
Brian Eimer, Jessica Moniz, Josh Vamos, Matthew Vandersluys, Michael Bonini, Nadia Awad - "Focused on Failure"

DISCOVERY WORLD (2)

THE CHEF'S DOMAIN (1)
Lively Media

Best Direction in a Lifestyle/Practical Information Program or Series
Harvey Crossland - "St John's, NL: Chef Jeremy Charles"

1000 DAYS FOR THE PLANET (1)
Glacialis Productions Inc.

Best Photography in a Documentary Program or Series
Yanick Rose - "Great Oceanic Migrators"

MUCHMUSIC (12)

DEGRASSI (5)
Epitome Pictures

Best Children's or Youth Fiction Program or Series
Linda Schuyler, Stephen Stohn, Sarah Glinski, Stefan Brogren, David Lowe, Stephanie Williams

Best Direction in a Children's or Youth Program or Series
Stefan Brogren - "Time of My Life"

Best Writing in a Children's or Youth Program or Series
Ramona Barckert - "Bitter Sweet Symphony, Part Two"

Best Performance in a Children's or Youth Program or Series
Dylan Everett - "Bitter Sweet Symphony, Part One"

Munro Chambers - "Ray of Light, Part Two"

MUCHMUSIC VIDEO AWARDS (4)
Bell Media In-House Productions

Best Production Design or Art Direction in a Non-Fiction Program or Series
Michael "Spike" Parks

Best Photography in a Variety or Performing Arts or Sketch Comedy Program or Series
David Fairfield, James Downey

Best Music Program or Series
Sheila Sullivan, John Kampilis

Best Performance in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)
PSY

ALIVE (2)
The Fable Co.

Best Direction in a Children's or Youth Program or Series
Randall "RT!" Thorne

Best Children's or Youth Fiction Program or Series
John Nadalin, Jordan Gross

MUCH PRESENTS: WE DAY 2012 (1)
Bell Media In-House Productions

Best Music Program or Series
Sheila Sullivan, John Kampilis, Ken Katigbak

BRAVO (10)

THE BORGIAS (7)
Take 5 Productions, Octagon Films

Best International Drama
Neil Jordan, Sheila Hockin, John Weber, James Flynn

Best Direction in a Dramatic Series
Kari Skogland - "The Face of Death"

Best Original Music Score for a Series
Trevor Morris - "The Prince"

Best Photography in a Dramatic Program or Series
Paul Sarossy - "The Prince"

Best Sound in a Dramatic Program or Series
Andrew Jablonski, Andy Malcolm, Brent Pickett, Dale Sheldrake, David McCallum, Goro Koyama, Jane Tattersall, Kirk Lynds, Martin Gwynn Jones, Martin Lee, Yuri Gorbachow - "The Face of Death"

Best Visual Effects
Adrian Sutherland, Ahmed Shehata, Amanda Lynn Hollingworth, Chris Ankli, James Chretien, Jordan Nieuwland, JP Giamos, Luke Groves, Peter Giliberti, Wojciech Zielinski - "The Prince"

Shaw Media Award for Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
François Arnaud - "The Prince"

WEST WIND: THE VISION OF TOM THOMSON (3)
White Pine Pictures

Best Documentary Program
Peter Raymont, Nancy Lang, Kelly Jenkins

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series
John Welsman

Best Photography in a Documentary Program or Series
John Westheuser, Neville Ottey

HBO CANADA (3)

WATERMARK (1)
Ted Rogers Best Feature Length Documentary
Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Daniel Iron

FUNNY AS HELL (1)
Just for Laughs TV

Best Variety or Sketch Comedy Program or Series
Andy Nulman, Bruce Hills, Evi Regev, Gilbert Rozon, Robbie Praw, Sylvie Arbour

QUALITY BALLS - THE DAVID STEINBERG STORY (1)
The Nightingale Company

Barbara Sears Award for Best Visual Research
Elizabeth Klinck

COMEDY (2)

JUST FOR LAUGHS: ALL ACCESS (2)
Just For Laughs

Best Variety or Sketch Comedy Program or Series
Andy Nulman, Brent Schiess, Bruce Hills, Gilbert Rozon, Robbie Praw, Sylvie Arbour - "The Muppets All-Star Comedy Gala"

Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series
Shelagh O'Brien - "The Muppets All-Star Comedy Gala"

About Bell Media Independent Production
Bell Media has commissioned some of Canada's most-watched and most-acclaimed original programming, working with the best Canadian independent producers in the country. Hit CTV series include ratings success stories SAVING HOPE, THE LISTENER, MOTIVE, the #1 new Canadian scripted series of the 2012/13 season, and THE AMAZING RACE CANADA, the record-breaking, Canadian-produced complementary version of the hit international series. Coming in 2014 on CTV are hit international format MASTERCHEF CANADA and multi-cam office comedy SPUN OUT. Among the scripted series on Bell Media pay and specialty channels are the two-time Emmy®-nominated hit DEGRASSI, the recently renewed ORPHAN BLACK, and upcoming dramas BITTEN, 19-2, SENSITIVE SKIN, and KILLJOYS. Bell Media specialty channels are also home to reality series such as BRAVE NEW GIRLS, game shows MATCH GAME and POP QUIZ, and factual series HIGHWAY THRU HELL and CANADA'S WORST DRIVER, among others. In 2013, Bell Media ordered 24 original Canadian series and currently has 74 projects in various stages of development.

About Bell Media
With passion and an unrelenting commitment to excellence, Bell Media creates content and builds brands that entertain, inform, engage, and inspire audiences through the platforms of their choice. Bell Media is Canada's premier multimedia company with leading assets in television, radio, out-of-home advertising, and digital media. Bell Media owns 30 local television stations led by CTV, Canada's #1 television network; 34 specialty channels, including TSN and RDS, Canada's most-watched specialty channels in English and French; four pay TV services, including The Movie Network and Super Écran; and is managing shareholder of premium pay-per-view service Viewers Choice Canada. Bell Media is also Canada's largest radio broadcaster, with 107 licensed radio stations in 55 markets across Canada. Bell Media owns Astral Out-of-Home, one of Canada's most dynamic and innovative out-of-home advertising companies with a network of more than 9,500 advertising faces in Québec, Ontario and British Columbia. Bell Media also operates more than 200 websites, delivers TV Everywhere with its innovative GO video streaming services, including CTV GO, TMN GO, and Bravo GO, and owns Dome Productions Inc., a multi-platform production company. Bell Media is part of BCE Inc. (TSX, NYSE: BCE), Canada's largest communications company. For more on Bell Media, please visit www.bellmedia.ca.

SOURCE Bell Media

For further information:

Amy Doary, Bell Media Communications, 416.384.2593 or amy.doary@bellmedia.ca